Anonim ( A.Ş ) Şirket Kurmak.

Bu Haberi Hemen Paylaş!

Shares

Şirket Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Özelliklerine ve kurulum amaçlarına bağlı olarak birçok farklı şirket türü bulunuyor. Peki, şirket nedir? Bir veya birden fazla kişinin kar elde etmek amaçlı bir araya gelerek, mal ile hizmet üretme noktasında kurulmuş olan tüzel yapılar şirket olarak bilinir. Özellikle topluma hizmet vermek ve yaşamın sürdürülebilir hale gelmesini sağlamak amaçlı şirketler büyük öneme sahiptir. Toplumsal düzeyde küresel etkinin dengede kalabilmesinin temelini oluşturur. Bu doğrultuda birçok farklı şirket türü bulunuyor.


Sermaye şirketleri:

– Anonim şirketler,

– Limited Şirketler,

– Paylı (hisseli) komandit şirketler,

Anonim şirket bir veya daha fazla gerçek veya tüzel kişi tarafından kurulabilir. Kuruluş işleri, yasal prosedürler bakımından zorlu ve karışık süreçleri olan bir şirket türüdür. Yasal ve mali risklerin yüksek olduğu bu şirket türünde, doğru adresten destek almak çok önemlidir. Orta ve büyük ölçekli işletmeler için tavsiye edilen şirket türüdür.

Anonim şirket sermaye tutarı en az yani anonim şirket asgari sermaye 50.000 TL olmalıdır. Sermaye tutarının 1/4’ü (dörtte biri) bankada bloke edilmelidir. Bloke edilen tutar şirket açılış işlemleri tamamlanınca çekilebilir.

Bu Haberi Hemen Paylaş!

Shares